Camino de Santiago 3.päev: Zubiri – Pamplona – Cizur Menor 28km

Kolmanda päeva hommikul ootasin alberque, endise koolimaja kõrvalhoones asuvas köök-söögitoas hospitalerot (majutaja) kuni kella 9-ni, et öömaja eest tasuda. Olin viimane teeleasuja ja kuna lõpuks ikka keegi välja ei ilmunud, asusin maksmata teele. Esimesed 2 ööd olid mulle kokku maksma läinud üllatuslikult vaid 0€.

Zubiri asub üle Püreneede all orus Arga jõe ääres ja on läbi aegade olnud palverännuteel oluline peatuspaik Roncesvallese ja Pamplona vahel. Linnakesest lahkudes tuleb ületada keskaegne kivisild, milliseid suuremaid ja väiksemaid kohtab caminol rohkesti.

20170927_085218

Peatselt jõudsin järele Kanada pensionäridest paarile, suhtlusaldis naispool oli varem töötanud reisiagentuuris, nüüd aga, kui aega vabalt käes, reisivad koos mehega 6 kuud aastas mööda ilma. Meil jätkus juttu mitmeks-setmeks kilomeetriks, järgmises külakeses  jäi ta minust maha, kuna tema mees polnud meie tempos püsinud. Minu esimene kogemus, et sõltumata vanusest, jätkub juttu erinevast generatsioonist rändurite vahel.

Kasutasin võimalust juua 100-aasta vanusest veekraanist.

Kasutasin võimalust juua 100-aasta vanusest veekraanist.

Järgmine spontaanne peatus oli Esteribari orus asuv Eskirotz & Ilarratzi Santa Lucia kirik aastast 1150. Reaalselt olid siin aastate eest varemed, mis jäid silma Lõuna-Aafrikast pärit palverändurile Neillile, kes ostis paiga ja kolis siia, et taastada tasapisi kirik ning suur aed, omal jõul ja annetuste abil.

Edasi nautisin üliküpseid põldmarju, kaasrändurite ja aasadel heina nosivate hobuste seltskonda. Silma jäi 1 paar, kellest naispool oli seljakotiga, ent meespoole seljakott rändas rakmetega tema seljataga veereval vankrikesel, ilmselt seljaprobleemid. Seejärel ristus mu tee noormehega, kes rändas sokkideta lahtiste rihmikutega, mis äratus imestust. Enda väitel oli ta sel moel juba käinud ära Camino del Norte ehk Põhjatee mööda Hispaania põhjakallast. Camino avastus nr. 2, on erinevad teed ja abivahendid, kedagi ei saa tema valikute pärast hukkamõista või kritiseerida, inimeste jaoks töötavad väga erinevad lahendused. Ja töötavad hästi, näiteks minu teekonna lõpus 1 Taani tüdruk ütles, et talle ei sobi kahe sokipaari variant üldse, et ta on ühe paariga tulnud kogu palverännutee villivabalt.

20170927_131804

Ilm püsis endiselt ülivõrdeline, loe üsnagi lähedal 30-le kraadile. Leidsin varjulise privaatse peatuspaiga vuliseva jõe kaldal, kus võtsin korralikult aja maha. Kohvivesi tulele, väike snäkk ja apelsin, jalad vette. Tõeline paradiis, kust edasi minekuga polnud põrmugi kiiret, tunnike lendas märkamatult.

Enne veel, kui kuulsasse härjavõitluslinna Pamplonasse jõudsin, andsin nõu ja jõuga abi ühele saksa tüdrukule, kellele hüppeliiges valu tegi. Pakkusin oma kotist Ice Power Cold geeli, mis jahutab ning soovitasin Pamplonas apteeki külastada. Ise ma selles linnas peatuda ei kavatsenud. Olin seal ühe õhtu juba veetnud ja suure linna sigin-sagin oli küll kõige viimane asi, mida ma oma zen-olekus veelkord kogeda tahtnuks. Niisiis läbisin Pamplona kõnniteedel kammkarbi märke järgides ning puhkepausiks peatusin enne linnast väljumist ühes varjulises pargis. Süüvisin kaarti ja otsustasin ööbida järgmises külas Malta Rüütliordule kuuluvas palverändurite öömajas refugios (tasu on vabatahtlik annetus), mis pidi olema avatud septembri lõpuni.

Pamplona templi palveränduripassi sain linnast väljudes Navarra Ülikooli sissepõigates, seal templi olemas olule viitas teeääres olev plakat, templini jõudmiseks tuli pisut teelt kõrvale kalduda ja ülikoolilinnakusse sukelduda. Aga vaev tasus end ära ning kogu palverännu teekonna jooksul jäi see ainsaks korraks, kus templi lõi mu passi ülikonnastatud lipsuga senjoor.

Kahjuks selgus Cizur Menoris, et 27-ks septembriks on mu valitud öömaja juba uksed sulgenud. Olin pettunud ja läksin hoopis kirikusse, kus peagi algas missa. Istusin seal ja saatsin Universumisse tänusõnad, et olin seni valusatest villidest ja muudest muredest pääsenud.

Lõpuks ei jäänud mul muud üle, kui leida üles eraalberque, mis maksis tervelt 10€, ilmselge laristamine 🙂 Tegemist oli kena siseõuega viisaka kohaga ja ma pääsesin isegi narist, sain täitsa oma voodi.  Jagasin tuba 8 naisega, kel minu imestuseks olid kaasas paksud raamatud, mida lugeda. Hommikul selgus, et naised saadavad oma reisikohvri transporditeenust pakkuva kompaniiga järgmisse planeeritavasse öömajja ette. Ka nii võib palverännutee läbida, kui nõudlust on, leitakse sellele ka teenusepakkuja.

Kui läksin kööki endale hilist õhtusööki valmistama (nuudlid ja värske salat), tutvusin Helenega Alaska piiri lähedalt Yukonist. Meil klappis jutt eriti sujuvalt. Naine rääkis, kuidas ta naudib siinset loodust, kus puuduvad ohtlikud kiskjad, kodus peab ta matkama minnes kaasa võtma karude peletamiseks pasuna ja vile ja mis kõik veel. Kuna tal polnud kaasas tasku- ega otsmikulampi, oli ta kuskilt hankinud patareidega jõulutulede vaniku ja need valgustasid teda pimedal ajal teel, kuna ta oli nö early bird ja alustas päevi väga vara (minu jaoks tundub siiani alustamine kell 6 täiesti utoopia valdkond). Meie vestlusringiga liitus peagi Anthony Bostonist, kes tuli kööki venitusharjutusi tegema. Nende kahega teiselt poolt maakera kohtusin järgnevate päevade jooksul erinevates situatsioonides veelgi…

About The Driimer

Harilikult küsitakse nii: nimeta 3 asja, mis sa võtaksid kaasa üksikule saarele. Miks ma peaksin minema üksikule saarele... Ma nimetan 3 asja, mille ma maailmast üksikule saarele eraldaksin, minuta - kõikvõimalikud relvad, raha, religiooni - maailmast saaks üks äraütlemata ilus paik elamiseks, ilma, et ma peaksin maailma eest sinna saarele pagema.
Rubriigid: Camino de Santiago, Palveränd, Pilgrim, Reis. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s