Esimese lume libedasõit lõunas.

Viimane reede oli teistsugune, päriselt.

Tööandja esindaja saatis umbes 2 kuud tagasi teate, et novembri keskel teeme turvalise sõidu treeningu. Mõne aja pärast nihkus kuupäev nädalakese edasi 21-sele novembrile.

Ja mis toimus sel päeval, mäletame me kõik! Nagu tellitult, saabus teedele esimene lumi ja jää. Treening ise toimus mõistagi naabrite juures Riia lähistel www.333.lv  radadel. Niisiis treeningu ette sai korralikult 190 km soojendussõittu tehtud. Ehkki lätlaste teeolud olid mõneti etemad (rohkem keemiat või selle varasem külv teedel juba mõjus).  Vaatama sellele, ma meil ühtegi autot kraavis ei näinud, jõudsin sealpool piiri silmata kolme autot põllul, neist üks keskelt pikuti pooleks saetud ning 40 kõmmi enne Riiat kõhutas  üks rekka maoli tee kõrval, õnneks kõik rattad ikka vastu maad. Et mind teenindav sideettevõte kostitas mind sõnumiga reisikindustuse võimalikusest sms-i teel, mille mõju on silmapilne (kehtib smsi saatmisest), siis saatsin selle ära – iial ei või teada eksju. Etterutates, mul seda vaja ei läinud siiski.

Kui ma Focusega  autodroomile jõudsin, olid tunnid juba alanud (lutsukas). Siin männimetsade vahel lund aga muudkui sadas ja udu kahesadas. Meid sai kokku 9 autot ja 2 treenerit. See, mis ma nüüd kirja panen, on kõikidele autojuhtidele kasulik (kohustuslik) e-lektüür ning sestap ma kribangi, üle mitme aja, kas siis meeldetuletuseks või uudiseks (ma sain küll ühte-koma-teist uut teada sõiduvõtete kohta).

Kordamine on tarkuse ema ja need muud ennemuistsed jutud.

Harjutused sabale!!!

Alustuseks istmeasendi kontroll ja õigeks sihtimine.

Kõrgus:

sinu pealae ja autokatuse vahele PEAB mahtuma sinu kokkusurutud rusikas püstises asendis. Kui vahe on väiksem, on suur tõenäosus saada õnnetuse korral kaelavigastusi. Kui vahe on väga suur, on su iste liiga madalas asendis ning  su vaateväli piiratud, seetõttu peaks istme asend olema siiski võimalikult kõrge, nii näeb teed paremini küll!

Kaugus roolist ja pedaalidest:

1. juhi selg peab toetuma ülalt alla täies ulatuses vastu seljatuge.

2. kui sa vajutad mõne pedaali vastu põrandat,  ei jää jalg pulksirgeks, vaid 10-15 kraadise nurgaga põlvest kõverdatuks, sirgete põlvedega taas – sul on väga suur tõenäosus ootamatu kokkupõrke puhul murda jalaluud.

3. pane käed rooli peale kella 12 kohas – sirgete käte puhul on vastu rooli ülemist kaart su randmed, kui hoiad rooli peos, jäävad käed küünarnukist kõverdatuks. Järgides neid teste, oled oma istumisaluse turvalisemail moel fikseerinud.

Järgmiseks õigest roolikeeramisvõtetest.

Sõites peaksid roolist hoidma kella 9 ja 3-e kohalt, kui seadistused istmele on õigetes asendites, keerad rooli vaid kätega, roolimises osaleb vabalt õlavööde; keha ei kasuta.

Kui sul on vaja keerata rooli, siis kuni keeramiseni 90 kraadi on käed rooli küljes liikudes siis vastavalt kella 12 ja 6-e- peale. Kui on vaja keerata rohkem, siis ülemine käsi on rooli küljes edasi ja keerabki rohkem, ent alumine jääb kell 6 kohale ja laseb roolil peost läbi jooksta. Sellega väldid roolist lahti laskimise ning käte manöövri käigus puntrasse, pusasse …..risti minemise!

Nüüd ole valmis minema praktilise osa juurde.

1.Slaalom

Ära keera rooli järsult, vaid pehmelt, otsekui valaksid ühe käega vett teise klaasi. Kerge öelda, raske teha, kui kiirus just eriti aeglane pole ning torbikud üsna tihedalt üksteisele järgnevad. Ärgem unustagem, et tee on jäine, lumine. Samal ajal ära unusta ka käte õiget asendit roolil! Läks keeruliseks? See on alles kukepea.

 2. Pidurdamine märjal ja/ või libedal teel

Selles ülesandega saime käppa harjutada nii asfaldil, veekihiga asfaldil, ühe autopoolega jääl, teisega vees ning lõpuks täislaks jääd autokapjade all. ABC pidurite puhul on vaja järsu liigutusega pidur põhja suruda ning seal hoida, otseses mõttes täisjõuga. Selleks, et kõik 4 pidurit korraga ja võrdelt hagu annaksid eks. Sidurit ei näpi üldse ja pidurit enne lahti ei lase, kui auto seisab. Õppetund oli selles, kui suurepäraselt joonistus välja pidurdusmaa pikkuste erinevus erinevates tingimustes. Asja tegi põnevamaks seegi, et kõikide harjutuste ajal seisis proff raja ääres ja kommenteeris ning õpetas läbi raadiosaatja personaalselt igat isikut. Selline otsene tagasiside andis operatiivselt teada, kus midagi vajaka jäi ning ega kiitusega ka kitsi oldud.

3. Korraliku kurvi läbimine libedaga (meie näidiskurv oli 360 kraadine ring ehk siis pks suur kurv ainult oligi)

Minu jaoks käige vähem tabatud riugas, et millal ning mil määral gaasi anda ja millal lasta ratastel omasoodu veerelda. Lihtsam ja loogilisem osa oli trajektroori valik kurvi minnes võimalikult välisservast alustada ja pärast kurvi välimises ääres lõpetada –minimaalne raadius, väiksem tsentrifugaaljõud ja muud jutud. Kuivaga loogiline ja teostatav, aga meile lasti maa-alt tulevate fontäänide kaudu korralik vesi lumele peale….. Hästi, püüan kirjeldada tegustemisjuhist: kurvi jõudes jalg gaasilt maha, rool 90 kraadi pöördesse – hoia(käte asend 12 ja 6-l!!!)     ning lase autol lihtsalt veereda, kui hoogu jagub, lisa näpuotsatäis gaasi ja lase edasi veereda soovitud suunas, kurvi lõpu osas hakka gaasi lisama. Puhul, kui auto kurvis vabakäigul veeredes juhitavuse kaotab ehk ei liigu sõidusuunas, too korraks rahulikult rool otsesõidu asendisse ning keera siis taas tagasi pöörama. Vajab täiendavat treeningut, isegi kui tavaelus me ju ei sõida 360kraadist rõngikut nagu ketikarussellil.

4. Kuidas käituda, kui auto taguots hakkab sõidu käigus elama oma elu

Et autodroomil sellisesse olukorda sattuda, on sinna asfaldisse tinistatud miski salapärane ring, sõidad sellest üle ja pauhhh, pöörab peps ennast vasakule või paremale, no ikka järsult ja brutaalselt – nagu oleks mõni teine masin vastu su auto pepsi rihtinud. Ainus mida sa tegema pead, on hoida jalg gaasil (ei vähenda ega suurenda survet) edasi ning pöörata rool suunas, kust peps end esiotsa poole surub, hoia rooli kuni auto on enamvähem algasendis tagasi, nüüd keera rool otseks ja anna gaasi. Selle ülesande märksõna on reaktisoonikiirus, et sa rooli ikka õiges suunas tüürid, viivitamatult eksole, muidu ….  Et asi oleks veel kraadivõrra krehvtisem, sai esiklaas maaseest ootamatult lahmaka vett vastuvahtimist, ise vaevalt juhitavuse taastanud. Ja siis veel korra – null nähtavus ja püüd auto joonel hoida. Mu lemmiku harjutus, absoluutselt ja tingimusteta!

5. Kuidas käituda, kui teel märkad äkilist takistusust.

Hüppab mõni loom teele või märkad viimasel minutil murdunud puuoksa või teel tuiutavat purjutajat. Kui teel on ruumi, keegi ei tule vastu, väldi pidurdamist, eriti libedaga! Auto võib kaotada juhitavuse või sattuda külglibisemisse. Selle asemel püüa mööda sõita: üks roolipööre ühele poole ja teine tagasi, mitte rohkem, sel juhul suudab auto mitte segadusse sattuda st et erinevad tõmbe-,tõuke ja lükkejõud ei saa hoogu sisse. Olles takistusest mööda purjetanud, lisa gaasi ja naase oma sõidutrajektoorile.

Nii lihtne see ongi, ei mingit raketiteadust, paberil ja virtuaalses elus! Sellise koolituse peaks kõik autojuhid esimeste libedatega igal aastal läbi tegema. Et kahe jalaga maa peal olla, ning nelja rattaga muidugi samuti. Ning eelkõige tunnetuse saamiseks, meil ju on 8 kuud lumevaba aega, mis nii mõnigi harva kasutust leidav sõidutekniik võib uttu hajuda.

Peps alles vänderdab, kui juba # musta pori näkku #

Peps alles vänderdab, kui juba # musta pori näkku #

Turvalist kulgemist, hea lugeja!

About The Driimer

Harilikult küsitakse nii: nimeta 3 asja, mis sa võtaksid kaasa üksikule saarele. Miks ma peaksin minema üksikule saarele... Ma nimetan 3 asja, mille ma maailmast üksikule saarele eraldaksin, minuta - kõikvõimalikud relvad, raha, religiooni - maailmast saaks üks äraütlemata ilus paik elamiseks, ilma, et ma peaksin maailma eest sinna saarele pagema.
Rubriigid: Läti, Tervis ja heaolu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s